Listopad 2015

Duchové jsou skuteční

26. listopadu 2015 v 9:36 | Moi Keiniku Sang |  Filmy a seriály - druhá z podstat mé existence
(Krátce na úvod: žiju, ale mám tolik práce, že se z toho asi brzo posesouvám, takže se omlouvám všem, jejichž blogy zanedbávám, pořád vás mám ráda, ale proste není čas a tak nějak celkově umírám, brzo to doženu, pinkie promise.)

Tohle není vyloženě duchařský článek, nicméně bude obsahovat body horror a blikající gify, takže pozor!

Do semináře píšu práci o Gulliermu del Torovi a jeho autorství, a učinila jsem nějaké objevy, které mě upřímně nadchly, takže se o ně podělím s vámi, jestli sem teda ještě někdo chodí.
Viděli jste Mamu? Já ne. Je to děsivé jako prase, takže se na to ani neplánuju podívat. Jen pro ilustraci:

Upřímně, ten gif mi dřív bohatě stačil k tomu, abych měla noční můry, to se po včerejšku značně zlepšilo, za což jsem fakticky ráda. Takže, máme ducha a Guillerma del Tora jako producenta, to nám zaručuje, že duch bude cool a vy se pravděpodobně posesouváte strachy.
Zajímalo by mě ale, kolik lidí ví, že děsivá "mama" je ve skutečnosti skoro čtyřicetiletý španělský herec Javier Botet.

Tenhle miloučký záchodový pavouk má bez 197 centimetrů a je doslova a do písmene samá ruka a samá noha. Trpí Marfanovým syndromem, který způsobuje extrémně dlouhé, myslím, že zejména horní, končetiny, ruce a chodidla, plus extrémně dlouhé křivé prsty. Ovlivňuje to i další tělesné funkce mám pocit, ale pro jeho herectví je zásadní tohle. Takže většina fyzických atributů "mamy" není CGI, je to Javierovo tělo. A popravdě, je to velmi znepokojující. Javier je až příliš dobrý duch. Tohle jsou motion testy, které dělali před natáčením: Mamy
Jak vidíte, šáhnout si spodem na rameno není žádný problém. CGI byly vlasy, Javier nosil čepičku s body pro pozdější edit. A jak vidíte, všichni si to náramně užívali.

Javier se objevil také v del Torově novince Crimson Peak, aka historicky první horor na který jsem šla do kina. Kde si opět zahrál ženského ducha, hned tři, abych byla přesná, všechny tragické. Proběhly nějaké digitální úpravy, samozřejmě, ale duchové byli fyzicky přítomni na setu.
(tady si nejsem úplně jistá, ale podle barvy očí bych řekla, že je to Javier)
Make-up department se vyřádil. Je to nádhera, dokonalá propracovaná nádhera, fakt se na to nemůžu vynadívat, make-upem už jsem hodně dlouho nebyla takhle unešená. To je úplně nový level.
Takhle probíhalo natáčení jedné z nejděsivějších scén z filmu. Duch vylézal doslova z podlahy a dělal opravdu velmi nervydrásající zvuky.
A takhle to vypadalo ve filmu.
Javier samozřejmě nehraje jenom duchy, ale i jiné příšery. Protože se na to prostě hodí. Takže je možné, že jste ho viděli ve spoustě věcí, ale mysleli jste si, že koukáte na CGI.

Koho vám to připomíná?

Douga Jonese.
Doug Jones je s del Torem spojený naprosto nerozlučně. Faun z Faunova labyrintu? Doug Jones. Bledý muž s očima v dlaních z téhož? Doug Jones. Rozkošný a všemi milovanÝ Abe Sapien z Hellboye? Doug Jones.
Crimson Peak? Doug Jones.
Neměla jsem nejmenší tušení, že Doug se ve filmu vyskytuje. Zjistila jsem to doslova až měsíc poté, co jsem to viděla v kině. Douga je totiž navzdory jeho velmi výraznému zevnějšku docela snadné přehlédnout, obvykle totiž nevypadá jako on.
Takže v Crimson Peaku si zahrál hned dvě matky - matku hlavní hrdinky a matku hlavního hrdiny.
Matka Edith byla podle mě nejděsivější duch z celýho filmu, ale byla naprosto nádherná, a upřímně, když potkáte fotku jako je tahle, už vám nepřijde tak děsivá.
Doug byl z make-upu naprosto odvařený a strašně si to užíval. Jděte někdy na jeho twitter nebo tumblr, je to takové sluníčko. A málokdo vypadá se sekáčkem v hlavě tak fabulous jako matka Sharpová.
Měla bych pořádně prolézt del Torův twitter, čistě pro studijní účely. Je tam plno skvělých fotek z natáčení a popravdě mě to jenom povzbuzuje ve snaze jednou na takových věcech pracovat. Všichni vypadají, že se skvěle baví.
Takže tak, duchové jsou skuteční. Promenují se po setu, fotí si selfíčka, všichni je mají rádi a oni sami se skvěle baví. Bohužel mám pocit, že za to nedostávají dost kreditu, lidi si totiž obvykle myslí, že to co vidí, jsou počítačvé efekty.
U pana del Tora ne, u pana del Tora jsou to Javier a Doug.