Rodinná historie růžového stravování od nepaměti až po nepaměť

3. května 2012 v 20:51 | Moi Keiniku Sang |  Po přízni řízni...
Když se řekne sladký, naskočí mi růžová. Divný paradox, růžovou nemám ráda a sladké ano, ale pořád se té představy nějak nemůžu zbavit.
Růžové stravování v naší rodině vždycky probíhalo podle jakéhosi zavedeného rituálu, který jsme podvědomě pořád opakovali, aniž by si toho kdy někdo všiml. Pro každou sladkost je tenhle rituál lehce odlišný.

Sušenky a oplatky

V duchu hesla "DLOUHO TO VYDRŽÍ" jsme z oplatků a sušenek všeho druhu učinili cestovní jídlo. Kamkoliv se jelo, jelo se tam s notnou zásobou tatranek, máslových sušenek, BeBe sušenek a podobných nesmyslů, které vám slepily hubu tak, že jste po zbytek cesty jenom lapali po dechu a toužili po něčem k pití.
Jednou, před spoustou let, jsme si od babičky takhle vyrazili do blízké vesnice, na pochoďák. Každý jen s JEDNÍM oplatkem, což se později ukázalo jako zásadní chyba. Cesta se nesla v dobrém duchu, už jako malá jsem byla schopná ujít velké vzdálenosti bez větších potíží. Táta mě co pět minut upozorňoval, že ty divné kopce na horizontu jsou Pálava.
Pak jsme dorazili do zmíněné vesničky a zjistili, že ta díra nemá ani hospodu, respektive má, ale zavřenou. To už jsem se začínala vztekat, protože jsem měla hlad a oplatek dávno snězený. Mamka mi dala ten svůj.
Vůbec si nevzpomínám, jak jsme se dostali zpátky, ale mám pocit, že jsem ve hřbitovní hospodě, která byla po cestě, vypila neskutečné množství kofoly. To už je ovšem jenom hypotéza.
Další vtipná epizoda s oplatky se udála během nejlepších čtrnácti dní mýho života, totiž ve Skotsku. Neumíte si představit to množství dotyčných oplatků a sušenek, kterým jsem byla vybavená. Půlku jsem toho dovezla zpátky domů, rozmašírované na maděru a totálně nepoživatelné. Ke konci zájezdu se mi při pohledu na tatranku obracel žaludek.
Na závěr oplatkové části snad jen poznamenat, že jako malá jsem striktně odmítala konzumaci čehokoliv na tenhle způsob. Dneska lituju, že mi to nevydrželo.

Čokoláda

Čokoláda je u nás neustále horké zboží. Řekla bych, že tatík si na ni moc nepotrpí, ale já a Kulich si zatraceně potrpíme. Nejhorší možná varianta čokolády je takzvaná desetikorunová, která kolem čokolády ani neprojela. Tu nemůžu ani vidět. I kdyb to byla jediná čokoláda na světě, nesním ji, hnus.
Čokoládou mě vytrvale zásobuje babička. Kupuje lepší variantu desetikorunových čokolád, čokolády dvanáctikorunové. Když mám hodně špatný den, za jeden večer ta čokoláda padne, často v kombinaci s hodně horkým mlíkem. Někdy ale vydrží i dva, tři dny.
Speciální postavení v naší domácnosti zaujímala až donedávna Studentská pečeť, ovšem poté, co její cena přesáhla čtyřicet korun, nezastává postavení vůbec žádné. Stejně se občas plácnu přes kapsu a koupím si ji a pak se musím hodně krotit, aby přežila aspoň dva dny.

Zmrzlina

Jít na zmrzlinu často znamenalo vzít kolo, jet do nedalekého městečka, dát si tam zmrzlinu a jet zase zpátky. Rozhodně to nebyly špatné výlety, dokud jsem si nevypěstovala averzi vůči kolům a v dotyčné cukrárně nezačali dělat vodovou zmrzlinu.
Pochopitelně holdujeme mraženým dortům, jsou k nezaplacení na každé oslavě. Co se zmrzliny v cukrárnách týe, máme pár stálic. V Hustopečích permanentně navštěvujeme jednu cukrošku, kde dělají super zmrzlinové koktejly. Zmrzka v KFC, posypaná čokoládou, byla tradičním dezertem po pizze z ulice, aspoň pro mě a tatíka. Musíme co nejdřív zasvětit Kulicha. "Moje a mamčina" zmrzlina se nachází blízko zastávky a Tesca, je obří a má vanilkovo-jogurtovou příchuť.
Co se nejoblíbenějších zmrzlin týče, pokud nechci experimentovat, dávám si čokoládovou a citronovou, v tomhle pořadí. Mamina má vanilkovou a variace jako pistáciová nebo oříšková, její kombinace mě nikdy nenadchly. taťka je všežravec všežravý, ale základ je čokoládová. A u Kulicha jsem si zatím žádné zrmzlinové pravidelnosti nevšimla, nicméně svorně ujíždíme na obřích nanucích z Lídla, jeden stojí asi deset kaček.
Kdybych měla jmenovat nejlepší zmrzlinu, jakou jsem kdy jedla, byla by mentolová s čokoládou (měla spešl název a bylo v něm slovo eight, ale nevzpomenu si ani za Valhalu), limetková a pak jedna s podivným názvem začínajícím Don, která se skládala z vanilkové, malin a cookies.

Gumídci

Nemůžu existovat bez trvalého přísunu gumových medvídků, což zřejmě vysvětluje, proč tenhle článek píšu už třetí den a nejsem stavu ho dopsat. Medvídci si vybudovali v jídelníčku tří čtvrtin naší rodiny velmi silnou pozici. Jediný, kdo je u nás nejí, je tatík, aspoň jsem ho při tom nikdy neviděla. Já a Kulich je zbožňujeme, leč Kulich je ve značné nevýhodě, jemu je ještě pořád dávkují, kdežto já dostanu sáček, řeknou mi "máš to na tři dny" a je jim putna, kdy je sním. Když je sním za jeden večer, je mi pouze řečeno, že jsem neuvěřitelná a měla bych se krotit.
Máma zas nadšení pro medvídky nesdílí, ona je na takové ty sofistikovanější druhy želé, velké kousky ve tvaru ovoce, obalené v cukru. To se příležitostně taky hodí, ale medvíci od Lídla jsou bezkonkurenční. Když se hodně rozšoupneme, najde se kačka i na kyselé kroužky v cukru nebo nějaký party set.
Pokud jde o party sety, hrozně mě fascinují ty pěnové myši s gumovými ocasy, krávy a minihamburgery. Což mi připomíná, že jako malá jsem hrozně milovala papoušky od JoJa a nikdo to nechápal, nechutnalo jim to. Vlastně je pořád miluju.
Z gumídků nemám takové výčitky jako z čokolády, přece jen se tváří zdravě. Navíc je ve většině případů konzumujeme v kombinaci s ovocem.
Jedna z mála věcí, na které se naše rodina shodne je, že marshmallows jsou fuj, přeslazená růžová hnus. V souvislosti s nimi se mi vybavuje scéna, kdy jsme u Kláši grilovaly maršmelouny a chudák rozpuštěný maršmeloun mi odcestoval po té grilovací vidličce skoro až k rukojeti. Divím se, že jsem se při následné konzumaci neotrávila olovem nebo tak něčím.

Tak jo, panstvo, začínám si tady slintat na klávesnici, takže jdu sehnat něco na zub.
Love ya!

Moi

Post scriptum: Překlepy ignorujte, nechce se mi to kontrolovat.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sobecká svině Sobecká svině | Web | 3. května 2012 v 21:58 | Reagovat

Le mňam :-D

2 Darion Darion | Web | 4. května 2012 v 6:46 | Reagovat

Není vůbec špatné.. sušenky moc nemusím, čokoládu miluju, zmrzku mám ráda míchanou točenou vanilko-čoko, gumoví medvídci ovládnou svět a z toho tvýho článku dostávám chuť na sladké.

3 susenka98 susenka98 | Web | 4. května 2012 v 13:50 | Reagovat

Mám to podobně, sušenky si dám pokud jsou s náplní, čokoládu miluju, zmrzku jím jen čokoládovou a gumídci jsou to, kvůli čemu mi jednou uříznou nohu, až z toho všeho dostanu cukrovku xD

4 •Pet!nka• •Pet!nka• | Web | 4. května 2012 v 21:15 | Reagovat

To je na čokoládě taky ujíždím. Desetikorunovou taky nemusím, tu asi nikdo, ale moje nej je Milka :D a Gumítci :) ňamička :)

5 BigBow BigBow | Web | 5. května 2012 v 15:29 | Reagovat

nejlepší sou gumídci a želéé mňáám :D a marshmallow je u nás taky fuj brácha se z nich jednou přežral, že skoro nemoh chodit, a to mi stačilo na to, aby mi to nechutnalo :D

6 Foxx Foxx | Web | 9. května 2012 v 16:09 | Reagovat

Ya!Čokoláda je nejlepší,oh yeah,nejlepší je Lindor.Milka taky ujde.
Ale zmrzlinu z nějakého důvodu můj žaludek nestravuje a je mi po ní špatně.Jediná zmrzka,kterou můžu v pohodě zhltnout a nic mi neudělá je Míša. :-D  :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama