Hrobař - část 35.

13. května 2012 v 14:44 | Moi Keiniku Sang |  Hrobař
Byly to děti, tři dívky a tři chlapci. Největšímu z nich bylo určitě více než patnáct let, zato nejmenší, dívce, bylo nanejvýš deset. Všichni byli špinaví, odění v nepadnoucích šatech, zřejmě i hladoví. A pěkně divocí. Když se Boris přiblížil k té malé, dostal kopanec do holeně, nečekaně silný a nečekaně agresivní.
Vlček postával opodál a mračil se. Ty mladé a nepřirozeně tvrdé obličeje už někde viděl, visely v jeho paměti, ale byla na nich tak silná vrstva prachu, že je nedokázal zařadit. Dokud ze šatů jedné ze starších dívek nevyklouzla rozdrbaná hadrová panenka. Kdysi byla z barevných hadříků, ale teď už měla celá šedivou barvu. Jedno oko bylo vypárané.
Jen panenka. Ale po ní následoval obraz vzpomínek tak jasný a zřetelný, že to Vlčka porazilo. Doslova. Vykřikl a dosedl ztěžka na zem a najednou mu bylo mdlo.
Vyrostli a zestárli, ne o pár let, ale o několik desítek. Navzdory tomu to byli pořád oni. Jeho sourozenci.

Nedokázal to říct nahlas, bylo to jako snažit se spolknout ještě živého brouka. Rodina. Daniel byl rodina. Lynn byla rodina. Vlček si přitiskl obě ruce na žaludek, zkroucený jako uzlík. Ty děti tady nebyly rodina. Kromě matky s nimi neměl společného absolutně nic. Nikdy si s nimi nepovídal, nehrál, nesmál se. Odešel od nich, ano sebral se a šel, protože neměl jeden jediný důvod, proč s nimi zůstat. Dokonce je ani nemiloval.
"Co je ti?"
Rolnička se posadila vedle něj se stéblem nějakého plevelu mezi zuby.
"Nechápu, jak to přežili," vyhrkl Vlček první myšlenku, která mu přišla na jazyk. Bez kontextu, který se skrýval v jeho hlavě, to dávalo smysl zcela jiný, než by mělo, ale Rolnička si to přebrala.
"No, to jsme dva. Kdyby se do toho Yorik trochu opřel, bude z nich hromada krvavé kaše, měli víc štěstí než rozumu. Zajímalo by mě, co jsou zač."
Vlček spolkl svého živého brouka a pokrčil rameny.
"Dojedeme dneska k městu?"
"Snad. Vezmeme ty děcka s sebou a prodáme je někomu do služby."
Vlček si vzpomněl na tmavou celu se slámou vystlanou podlahou a chvilku, kdy poprvé uviděl Daniela. Skoro se mu chtělo hvízdnout, jak dávno se to stalo. Opřel se o strom a po vzoru Rolničky si do úst zastrčil stéblo. Brzy bude všechno téměř jako dřív.

"Víš, moc rád bych ti něco řekl, ale posledních pět minut jsem strávil vymýšlením, co by to asi tak mělo být. Nic mě nenapadlo."
Daniel se posadil vedle Llewelyn k náhrobku a starostlivě se na ni podíval. Plakala, když přišel, a teď vypadala pekelně rozzlobená. Bradu položenou na předloktích, složených na kolenou, zírala upřeně před sebe a vraštila obočí.
"Nemám v plánu se ti nějak ospravědlňovat," povzdechl si hrobař a zaklonil hlavu. Měsíc se smrskl do podoby několika stíbrných pruhů, deroucích se skrz mraky.
"K ničemu by ti to nebylo," odsekla Lynn a demonstrativně popotáhla, jako by chtěla dát najevo, že ta hromada, co na ni naložili, je nad její síly.
"Víš, že časem bych ti všechno řekl. Že to přišlo takhle naráz, to vážně není moje chyba, Lynn. Asi tě potřebují. Možná přijde morová rána a ony chtějí posilu."
Llewelyn se prudce zvedla: "Na to kašlu! Nezajímá mě, jestli jsem nějaká pošahaná čarodka, chci vědět, proč je moje matka naživu, když jsem se od chvíle, co jsem promluvila, za ni každodenně modlila otčenáš!"
Daniel si přitiskl prst na ústa: " Tiše! Probudíš je."
Lynn nechápavě rozhodila rukama: "Koho?"
Danielův pohled obsáhl celý hřbitov. Zdálo se, že jeho světlé oči v měsíčním světle blikají a Llewelyn naskočila husí kůže.
"Všechny," usmál se hrobař. "Úplně všechny."

"Nemá cenu se snažit spát," prohlásil otráveně Boris a naznačil Rolničce, aby s Vlčkem vylezli na kozlík. "Pojedeme dál. Ty děcka vemte taky."
Nejstarší se nechápavě zamračil: "Kam nás chcete vzít? Proč? Nic jsme vám neukradli!"
Boris mu věnoval shovívavý pohled: "Ale jistěže ne. Půjdete do města. Najdete si práci a s ní i střechu nad hlavou, postel a jedno teplé jídlo denně. Tady v lese byste moc dlouho nevydrželi, drobci."
Kluk se uraženě napřímil: "Jsme bez domova už několik let, pro vaši informaci. Jsme z hor. Umíme si poradit a taky si radíme sami, od matčiny smrti. Ve městě nás rozdělí. Nepůjdeme."
Borise pímočarost jeho odpovědi lehce odzbrojila. Ta malá verbež, kterou měl před sebou, byla zřejmě tvrdá jako žula a houževnatá jako stoleté duby. Jestli byla pravda, co jejich vůdce říkal, měly ty děti víc kuráže, než většina dospělých, které Boris za svůj život poznal.
"Tak fajn. Chcete pokračovat takhle, prosím. Kdybyste si to rozmysleli, za týden se tudy budeme vracet. Kdykoliv můžete jít s námi."
Obrátil se k odchodu, ale přes rameno dodal: "Ovšem jestli nás ještě jednou přepadnete uprostřed noci, uděláme z vás žrádlo pro psy, navzdory tomu, že žádný nemáme. Doufám, že je to jasný."
Menší děti se přimkly k těm větším, snad ze strachu, že si to ten velký člověk rozmyslí a půjde svou výhružku naplnit hned. Ale Boris se odkolébal k vozu a už si jich nevšímal. Narozdíl od Roarka.
Ten, když se ujistil, že jsou všichni z doslechu, se zezadu přitočil k nejstaršímu. V jeho zeleném oku poskakoval rarášek, když namířil prst na Vlčka, kterého Yorik právě vysazoval na kozlík.
"Vidíte toho kluka? Je to horký zboží. Když půjdete tímhle směrem, narazíte na dřevěné město..no, spíš větší osadu. Tam je někdo, kdo ho moc chce. Myslím, že když mu ho dáte, budete mít všechno, o čem mluvil můj přítel a navíc zůstanete spolu. Rozmyslete si, jestli vám tenhle způsob života vyhovuje. Kdyby náhodou přestal, míříme ke kamennému městu."
Potom rarášek zmizel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 •Pet!nka• •Pet!nka• | Web | 13. května 2012 v 19:53 | Reagovat

Sourozenci... paráda. A do toho ten hřbitov. Brrrr

2 BigBow BigBow | Web | 14. května 2012 v 19:52 | Reagovat

lehce nevím která bije, ale přečetla jsem to celý :-D

3 Madde Madde | Web | 16. května 2012 v 20:57 | Reagovat

Rarášky jsem nikdy neměla ráda :-D Další rozcestník zajímavostí

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama