Červenec 2010

Sam Neill

11. července 2010 v 19:39 | moi |  Oblíbení lidi aka The Hug List
sfv

Doktor Grant 4ever!

Narodil se 14. 9. 1947 v Severním Irsku, ale časem se jeho rodina přestěhovala na Nový Zéland. V roce 1971 vystudoval anglickou literaturu, v sedmdesátých letech pracoval jako filmový střihač. Pak odešel do austrálie, kde začal hrát. Filmaři začali mít zájem po jeho parádním hereckém výkonu v melodramatu Piano, ale svět si ho zapamatoval především jako paleontologa Alana Granta v Jurském parku 1 - 1993 - a Jurském parku 32 - 2001. Kromě toho má na svědomí taky legendárního Merlina, kde ztvárnil hlavní roli. Jo a mimochodem - zahrál si taky Hamleta v zájezdovém divadelním souboru, k němuž se přpojil na univerzitě, na níž vystudoval zmíněnou literaturu...
Za svoje herectví dostal Řád britského impéria. Od roku 1989 je ženatý s Japonkou Noriko Watanebeovou a má dceru Elenu. Mezi jeho poslední herecké počiny patří například upírský magnát Bromley v Daybreakers.

V
Kardinál v Tudorovcích...
jgf
Z dob doktora Granta...
tnt
A jako Merlin...

Stephen King

7. července 2010 v 18:25 | moi |  Knihy - jedna z podstat mé existence
Ikona americké hororové literatury dvacátého století. A co ho vlastně dostalo do povědomí  čtenářů všech generací? Horory, že ano. Osmisetstránkové bichle, které občas řeší ten problém, že jste na straně 735 a ještě se tam pořád nic moc neděje. Nebudu se zabývat přímo jeho osobou, ale spíš jeho tvorbou. Ačkoliv je to, co napsal obecně považováno za horory, jedná se spíš o psycho. což je podle mě někdy dost na škodu.Hned vám řeknu proč.
Vemte si například jednu z těch monstróznějších knih - Svědectví. Příšera, díky které byla moje školní taška o dvě kila těžší. Zajímavý nápad, super začátek, obyvklá nechutnost a všechny ty věci kolem, ale - nedočetla jsem to. Ne proto, že to fakt má těch 800 stran, ale proto, že mě to přestalo bavit. Nemám problém s rozvláčným dějem, to vůbec. Ale King tady narazil na svou největší slabinu, řekla bych. Jak se snažil napsat co nejlepší knihu, která by co nejvíce odpovídala reálné situaci, přehnal to se všemi těmi...věcmi, co by lidi udělali jenom v krajní situaci, prostě to bylo až moc ze života, pokud se to tak dá říct. Vzdala jsem to těsně před koncem, protože mi bylo jasné, že jak to vlastně s tou chřipkou dopadlo se dozvím až na posledních dvou stranách.
Oproti tomu Prokletí Salemu je dokonalé, ačkoliv někteří jspu opačného názoru a mně je to upřímně řečeno uplně fuk. Je to upířina, klasická upířina, kde jsou nemrtvý obludy s dlouhými špičáky, co na slunci umírají a vždy svou oběť zabijí. skvěle jsem se bavila do poslední strany Jsou i dvě filmové adaptace, v jedné hlavní upír kvůli kostýmu vůbec nemluví, v druhé vypadá jako farmář Joe, no ale dobře. Kniha je prostě lepší, no Vřele doporučuju.
Ze série Zelené míle jsem četla jenom poslední díl - Coffey na Míli - a od té doby považuju Kingovu jedinou několikadílnou knihu za jednu z nejlepších. Série nepíš prý proto, že ho nebaví pokaždé všechno kolem vydání znovu zařizovat, tak to všechno narve do jedné knihy, ať si je velká jak chce a hotovo. Při natáčení Zelené míle se prý nechal na chvíli namontovat do elektrického křesla, ale cítil se špatně, tak toho nechal. No, ani se mu nedivím.
Tohle není žádnej superčlánek, protstě jsme se nudila a King mi tak nějak přišel pod ruku. Je to krátký a prakticky o ničem, ale je to. Takže tak.

Deinos saurus

4. července 2010 v 12:40 | Barbs |  Výlevy mojí existence
Deinos saurus znamená v překladu z řečtiny "strašný ještěr" a jak už vám asi došlo, jedná se o dinosaury.Zvířátka, bez kterých jsem jako dítě nedokázala žít a dodnes mi to moc nejde.