Březen 2010

New Moon

21. března 2010 v 14:29 | Barbs |  Filmy a seriály - druhá z podstat mé existence
https://66.media.tumblr.com/1727158125540ab7d5064457fa0ecec0/tumblr_nqiwewDqdb1rv07a4o1_500.gif
Dodnes jsem naprosto neporozumněla tomu, proč jsme šly do kina na Nový měsíc. U mě byl jedním z faktorů Michael Sheen v roli ňuňatého starého upíra Ara. A taky jsem asi zrovna měla chuť předstírat, že mám nějaký sociální život.

Ušetřím vás děje, protože hádám, že lidi, kteří si tenhle článek možná přečtou, ho znají. Bylo to kvalitativně na úrovni jedničky, řekla bych, ne zrovna film, který byste museli vidět v kině. Rozhodně nejzajímavjší část se odehrávala v Itálii, kde jsme dostali náhled toho, jak vypadají ti upírovití upíři v rámci Twilight univerza. Volturiovi jsou dobrá cháska, mám je relativně ráda v podstatě všechny. První místo ovšem zaujímá Marcus, se s vým tragickým backstory a rolí všeobecné oběti. Jeho touha už konečně umřít nevyznívá emařksy nýbrž skutečně, pokud víte, co se mu stalo, nedívíte se, že chce umřít. Posunutí jeho věku z nějakých dvaceti něco na střední věk (tedy obsazení Christopher Heyerdahla) byl podle mě dobrý nápad. Působil na mě věrohodněji.
https://67.media.tumblr.com/86d3a060a141ad07b968a325d81880af/tumblr_inline_mw44dx1wlo1ravlls.gif
Vlastně k tomu filmu nemám moc co říct, protože jsme měly potřebu nějak okomentovat všechno, co se tam dělo. Jsme ten nejhorší typ kinodiváka, já vim. Nicméně některé zapálené divačky po celou stopáž zdatně hromadily papírové kapesníčky, což bylo v legračním kontrastu s naším někdy nekontrolovatelným chechtáním. Některé věci byly totiž k popukání. Ta vize, například. Co to proboha bylo. Někdo to okomentoval jako "reklamu na štěstí z minulého režimu", myslím, že to je tak nejvýstižnější popis. Arův smích. Jak dlouho na tom pazvuku Michael Sheen pracoval, těžko říct, každopádně kudos. Caiov barva vlasů. Blond dostala naprosto nový význam.

A tak dále. Obyčejně nechodím na filmy z recese, nemám peníze na to, abych šla do kina jako výsměch, ale rozhodně nemůžu tvrdit, že jsem se šla vážně podívat na Nový měsíc. To rozhodně ne. Na druhou stranu, tvrdit, že jsem se nebavila, by bal velká tlustá lež, bavila jsem se královsky, bohužel spíš na účet filmu než filmem.

Shrnuto podtrženo, tohle můžete v kinech vynechat.


Vrána

17. března 2010 v 20:34 | Barbs |  Filmy a seriály - druhá z podstat mé existence
Vrána je jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Má krásný příběh, super ducha jako hlavní postavu, a hraje tam můj oblíbený Michael Wincott. Celková estetika je nesmírně přitažlivá. Kdyby u natáčení nezabili Brandona Leeho, byl by to perfektní film.

Eric Draven se vrací ze záhrobí, aby pomstil svou přítelkyni a pořádně si podal všechny ty vocasy, co jemu a jí zničili život. Jendoho po druhém likviduje, přičemž využívá své vlastní mrtvosti, protože jk chcete zabít, co už je mrtvé. Postupně se propracovává žebříčkem zločinců až k Top Dollarovi, nejhoršímu z nejhorších, co zatím jen sedí doma a šňupe hromady kokainu nebo čeho.

https://67.media.tumblr.com/de3140574032e2c05ce0ff3eaf58b3a7/tumblr_nwzluxBbif1s7po82o1_500.gif

Předem jsem zavrhla všechny rebooty, sequely a další odvary téhle mojí srdcovky, protože vím, že se na ně nikdy nebudu moct dívat aniž bych srovnávala. Jsem si celkem jistá, že nikdo nebude v tom jokerovském make upu vypadat lépe než chudák Brandon, nikdo nebude lepší záporák než Michael Wincott na vrcholu své wincottovosti a nikdo už nezachytí tu ponurou, skoro černobílou atmosféru celé věci a celkově a jednoduše považuju Vránu za nejen kultovní, ale taky nenahraditelnou.

O talentovaného a pohledného Brandona Leeho jsme přišli díky obyčejné lidské chybě, ačkoliv dodnes moc nechápu, jak přesně se taková věc vůbec mohla stát. Při velké přestřelce Brandona trefil ostrý náboj, který se nějak připletl mezi ostatní slepé. Bohužel to bylo fatální. Zbytek filmu byl dotočen se stuntem nebo ze záběrů, které už byly hotové.
Je celkem traumatizující na to myslet během sledování filmu. Nedoporučuju.
Každopádně Vráně dejte šanci, i když nemáte rádi horory. Někonají se žádné lekačky, spíš staré dobré fyzické mlácení. Není to děsivé, spíše uspokojující. Taková katarze. Konec možná opláčete.

https://67.media.tumblr.com/47931cde4efee018c143b0a4ac6a853f/tumblr_o8rc6upXbA1utlw0zo1_500.gif

Sin City - město hříchu

17. března 2010 v 15:43 | Barbs |  Filmy a seriály - druhá z podstat mé existence
http://25.media.tumblr.com/tumblr_mba4noYOvo1rnmgi3o1_500.gif

Film je mixem tří povídek ze srdce temného města. Hrdiny té první jsou stárnoucí polda John Hartigan, pedofil Junior a jedenáctiletá Nancy Callahanová, jeho oběť, kterou se Hartigan pokouší zachránit. Podaří se mu to, ale stráví pak osm let za mřížemi, protože Juniorův otec je senátor nebo podobný velký zvíře. Když John Nancy po těch osmi letech znovu potkává, je z ní sexy tanečnice v baru, kde shodou okolností pracuje...
...servírka Shellie. Ta si kdysi neprozřetelně cosi začala s věčně opilým a násilnickým poldou Jackem, přezdívaným "malej Jackie". Zrovna ve chvíli, kdy Jack - jako už několikrát předtím - vrazí Shellii facku, je u servírky v bytě i její nový přítel Dwight. Ten si podá nejen Jacka, ale i jeho kamarády a to dost drsným ( a pro chudáčka Jackieho taky dost trapným ) způsobem. Horší je, že k mordu dojde ve Starém městě, kde jsou zákonem prostitutky v čele s ...
...Gail, Dwightovou bývalou, ale jedinou opravdovou láskou. Zabitím poldy se porušilo křehké příměří mezi holkama a zákonem a teď se musí rychle vymyslet, jak se zbavit Jackovy mrtvoly, která je mimochodem roztomile ukecaná.
Třetí povídka se točí kolem častými rvačkami zjizveného Marva, kter se právě probudil vedle mrtvé krásky Goldie, která s ním strávila noc, aniž by jí za to musel platit. Marv ví jistě jenom dvě věci - on Goldii nezabil a navíc se do ní šíleně zamiloval, takže vrah bude mít peklo na zemi. Potom do hry vstupuje Goldiina sestra-dvojče Wendy, odhodlaná sestru pomstít Stopy je dovedou k vrahovi prostitutek ze Starého města, nenápadnému Kevinovi.
Film začíná i končí tandemem Hartigan-Nancy, pouze s tím rozdílem, že na začátku je Nancy malá holka a na konci velká holka, co má zase na krku Juniora. A zase je tu John, ještě starší než předtím, aby ji chránil - z vlastní vůle...

https://67.media.tumblr.com/40fb84cdc67b8be715122e832ecedbb7/tumblr_n4j58w9u7m1qcga5ro1_500.gif
Sin City jsem viděla mnohem dřív než bych podle ratingu zřejmě měla. Je inovativní svým narativem i vizuálním provedením, má neuvěřitelně nadupané obsazení a přestože zobrazuje extrém - jako, jmenuje se to doslova "město hříchu", jestli čekáte předměstské maminky s kočárky, fakt jděte jinam - ukazuje to věci, které se řeší i v naší běžné společnosti - pedofilie, potituce, drogy, násilí na ženách...
Navíc jsem se tu setkala se svým prvním LGBT+ charakterem - Lucille. To byl pro mě docela milník.

Komiks jsem nečetla, ale myslím, že mu to dělá docela čest. Postavy jsou obsazené vzhledově takřka dokonale, dekorum je zachováno, nikdo si na nic nehraje, adaptujeme násilím a sexem prolezlý komiks, takže se do toho obujem. Palec nahoru. Dnes už klasika.


Alenka v říši divů

15. března 2010 v 19:21 | Barbs |  Filmy a seriály - druhá z podstat mé existence
Nechodím do kina zdaleka tak často, jak bych měla. Když už tam jdu, jdu s kamarády a jdeme na něco, na čem se globálně shodnem. Na Alenku se čekalo dloouho, takže jakmile vyšla, okamžitě jsme přepadly nejbližší multiplex.
https://66.media.tumblr.com/661c238e09a9c5ed4e877a3f1da7246a/tumblr_o6glrlitNw1st0dt8o1_500.gif

Tim Burton nám přinesl sequel tradičního příběhu, nabitý bizarnostmi a parádními herci. Devbatenáctiletá Alenka se vrací do Říše divů, přesně jak předpovědělo jejich proroctví, aby zabila draka Tlachapouda. Není dvakrát žhavá něco zabíjet, je přesvědčená, že spí, a trvá dost dlouho než si vědomí, že je to všechno skutečné a nebezpečí opravdu hrozí.
Všechno je barevné, příliš velké nebo příliš malé, divných proporcí a celkově máte pocit, že jste si něco šlehli, zejména pokud jdete na 3D.

Byla jsem mile překvapená, že příběh nepůsobí navařený z vody a zbytečný. Člověk se tady těch pokračování vždycky trochu bojí. Cast byl naprosto nadupaný, kromě tradičn burtonovské sestavy přibylo pár mých oblíbenců - Michael Sheen v roli Bílého králíka, Timothy Spall jako Bayard, Crispin Glover coby Srdcový kluk. Jednoduše bylo pořád na co koukat.
Ačkoliv už to nemá ten burtonovsky pochmurný punc jako Timovy starší filmy, je to temné na správných místech a pořád najdete nezaměnitelné elementy. Nicméně Alenka se nesetkala s takovými ohlasy, už to prostě není klasický Burton. Počítače jsou v tom vidět až příliš Uvidíme, jakým směrem se bude náš oblíbený rejža ubírat dál. Kdyby nic, aspoň máme Miu Wasikowskou.

http://images5.fanpop.com/image/photos/28400000/Hatter-gif-alice-in-wonderland-2010-28460564-500-261.gif

Za lístek do kina to rozhodně stálo.

Čtu - Twilight

15. března 2010 v 15:38 | Barbs |  Knihy - jedna z podstat mé existence
Twilight sága.
Věc tak milovaná a nenáviděná zároveň, že to z toho zůstává rozum stát. Nenávist je směřována převážně k filmům, zdá se mi. Nedivím se, nejsou to zrovna filmařské skvosty, ale hlavně příběh je tam zredukovaný na mezidruhovou romanci, která vyznívá jednoduše, morálně pochybně a tak trochu pitomě.

Děj vám tu tlumočit nebudu, protože ho jednak všichni znají a jednak se dá shrnout jednou větou, protože i když o něm byly napsány čtyři tlusté knihy, je opravdu jednoduchej.

Musím říct, že knihy se mi líbilo o 100% víc než filmy. Četla jsem český překlad, který je podle m hodně dobrý, a celkem uvažuju, že si přečtu i originál, abych věděla, jestli má Stephanie Meyer skutečně tak pěkný inspirativní styl psaní. Mám ráda, když mě čtení navnadí k psaní, bohužel ne všechny knihy jsou tak napsané. Twilight tak napsaný je. Má slučnou atmosféru a zobrazení upírů není tak stupidní na papíře, jako je na obrazovce, protože ačkoliv je nám poskytnut relativně detailní popis, pořád to nechává jakousi mezeru pro představivost. Ovšem fanda třpytící se kůže asi nikdy nebudu. To j prostě neuvěřitelně pitomé.
Bella je mnohem stravitelnější v knihách. Díky ich formě se s ní chtě nechtě musíme ztotožnit, takže nemáme tendenci k tolik kritickému pohledu na její výběr partnera. Edward mě ovšem pořád nezaujal. Chlap co žije věčnost a tráví ji chozením do školy? Prosimvás. Kdo by chtěl strávit věčnost na střední? Pořád dokola? To stejné? Osnovy učiva se sice mění, ale rozhodně se nemění tak, aby vám, mladému krásnému upírovi, nabídly sebemenší intelektuální uspokojení.
Zvedni zadek, Ede, a běž něco vynalézt, třeba lék na rakovinu. Buď od té dobroty.

Mno, nic dalšího se k tomu asi nedá dodat. Je to prostě romantický příběh s trochou krve jako topingem. Všichni jsou tam neuvěřitelně krásní a silní a rychlí a třpytivý. Potkáte spoustu postav, o kterých byste zřejmě četli raději, ale holt nečtete.

Svět by se bez Twilighti nezbořil, ale úplně zatratit tuhle frančízu se mi nechce, ani na papíře, ani na plátně. Jak říkám, knihy jsou dobře napsané, a filmy nastartovaly kariéry některých mladých herců, kteří paradoxně Twilight skutečně nemusí. Osobně nepotřebuju vidět ani jednoho z nich, ale nedokážu popřít, že v některých (Robertovi) dřímá jakýsi potenciál. Ti staří shakespearovští veteráni tu nebudou věčně a každý musí někde začít, že jo. Cedriv Diggory byl sice uper a všichni ho máme rádi, ale byl jenom kapka v moři dalších fantasticky hrajících dětí, takže jako start kariéry ne zrovna ideální. Od Edwarda se bude přece jen mnohem lépe odpichovat.

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/58/35/93/583593f1a1d5fa8f785fdeb46d1daa11.gif

Vítejte!

14. března 2010 v 11:48 | Barbs |  Výlevy mojí existence
Tenhle blog byl založen před šesti lety a nedávno se jeho majitelka rozhodla ho rekonstruovat. Nemám žádné sentimetální vazby k většině starých článků, takže jem mazala, přepisovala a celkově předělávala všechno možné, abych pokud možno kompletně vymazala svoje staré, syndromem sněhové vločky trpící já z povrchu internetového.

Nuže vítejte v mém online doupátku. Kreslím, maluju, píšu, občas si stěžuju. Mám ráda celou řadu herců, takže se připravte na dávku seriózního fangirlingu. Občas píšu o filmech a seriálech, dobrých i špatných, i když to obvykle musí být fakt hrůza, aby mě pohoršení přimělo napsat článek.Mám ráda Tolkiena, Doctora Who, Star Wars a pohybuju se v řadě menších fandomů. Produkuju fanarty na kde co, občas portrét na zakázku, povídky buď sériové nebo jednorázové, ačkoliv v poslední době se snažím těm sériovým vyhýbat, protože většinou se to zvrtne v něco příšerně dlouhého, co ani nedokončím. Občas i něco ukraftím nebo ušiju.
Snažím se tenhle blog směřovat jakýmsi popkulturním směrem, nicméně si nejsem jistá, jak moc mi to půjde, jednou za čas je nějaký osobní článek potřeba.

Užijte si pobyt. Ministerstvo blogování neručí za spoilery a úhony na zdraví. Stejně tak neberu zodpovědnost za žádné nové závislosti, které bych vám třeba mohla nějakým záhadným ehm způsobem způsobit.

https://media.tenor.co/images/5d696a99c5dd25aeb6f365e73511e1bf/raw